תריסי גלילה

תקלות אפשריות בסוגי התריסים השונים

ישנן הרבה סוגי תריסים בבתים שונים, הן מהסוג הישן: תריסי ציר עשויים מתכת שהם כמעט אינם אף פעם מתקלקלים, משום שאין בהם חלקים חשמליים או ממונעים.
אך ישנו את הסוג של תריסי ההזזה שהם מועדים יותר לפורענות ותקלות שונות, וזאת משום שהם מורכבים ממערכות שנפתחות באמצעות "מנופים" קטנים. מערכות תריסים מסוג זה רגישות יותר ונוטות להתקלקל עם הזמן.

ובכן, תריסי ההזזה נעים על גבי מסילות בעזרת גלגלים קטנים, ולהם הנטייה להישבר ולהתיישן מהר יותר – בעיקר בתריסי ההזזה הישנים שיוצרו בעשור הקודם. כיוון שהם גדולים וכבדים יותר מאלה שמיוצרים כיום, ולכן מפעילים לחץ רב על אותם "גלגלים".
תריסי גלילה הידניים, עם שלבי הפלסטיק, נכון להיום הם התריסים הנפוצים ביותר במרבית הבתים, וביחד עם זאת גם הם סובלים ממספר תקלות. מספר סיבות לכך:

  • תריסים אלה מופעלים ע"י רצועת בד, שנכרכת בעזרת קפיץ על מנגנון גלילה תחתון.
  • מנגנון זה רגיש מאוד לתקלות, ורצועת הבד מתבלה במהירות ונקרעת.
  • גם המנגנון הגולל שנמצא בארגז התריס פרימיטיבי מאוד ונוטה להתקלקל.
  • שלבי הפלסטיק נוטים להתבלות בעיקר אם הם חשופים לשמש ישירה.
  • קריאות לטכנאי תריסים לשם תיקון רצועת תריס או שלבי תריס הן הקריאות השכיחות ביותר.

לעומתם, תריסי הגלילה החדישים יותר כוללים רצועה כפולה עשויה חומר סינתטי ובלי כל מנגנון קפיצי שעשוי להיהרס בקלות, ולכן מספר התקלות בהם הוא הנמוך ביותר; אך עדיין, הרצועה נוטה להתלכלך מאוד מהר וכמובן ללכלך אתה את כל הסביבה, ולכן עדיין ישנן הרבה קריאות לתקלות של תיקון רצועת תריס או החלפת רצועת תריס גם בסוג הזה של תריסי גלילה ידניים.